Czy niezbędne jest pozwolenie na budowę?
Instalacja modułów fotowoltaicznych na dachu nie wymaga pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zamieścił na swojej stronie informację -(art. 29 ust.2 pkt 15 w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy) interpretację przepisów dotyczącą zabudowy i montażu ogniw fotowoltaicznych. Mówi ona , że instalacja ogniw fotowoltaicznych wraz z konstrukcją wsporczą na dachu nie wymaga zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia. Warunkiem jest to, że wysokość tej konstrukcji nie może przekroczyć 3 m. Powyższe obowiązuje również dla montażu ogniw wolnostojących na gruncie.
Ile kosztuje instalacja systemu fotowoltaicznego?
Cena jest zmienna w pewnym zakresie i zależy od użytych komponentów (ich jakości i oferowanych warunków gwarancji, dostępności serwisu producenta, etc) . Można przyjąć, że cena mieści się między 5700 PLN brutto za kWp przy systemach 7-10 kWp, a ceną 6900 PLN brutto za kWp przy małych systemach 3 kWp. Dla każdego wariantu jesteśmy w stanie dopasować ofertę – zapytaj nas o wycenę – kontakt
Czy instalację fotowoltaiczną można instalować na dachu?
Oczywiście – mikroinstalacje fotowoltaiczne są przede wszystkim instalowane na dachach domów, budynków firmowych czy też halach. Instalacje fotowoltaiczne można także budować na elewacjach budynków, jako elementy zintegrowane z budynkiem, lub na ziemi na specjalnych stelażach bez większego uszczerbku dla uzysku.
Ile miejsca na dachu musze pzreznaczyć pod instalację fotowoltaiczną?
Tak naprawdę nie ma ograniczeń, co do wielkości systemu. Przyjmuje się jednak, że ze względów ekonomicznych (prace projektowe, dojazd, przygotowania do instalacji) nie powinno instalować się systemów mniejszych niż 3 kWp. Poniżej tej mocy dość znacznie zmniejsza się rentowność systemu. Nie ma górnej granicy wykorzystania połaci dachu- należy jednak zachować bezpieczne odległości od granic dachu. Chętnie wyjaśnimy szczegóły – kontakt
Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?
Kolektory słoneczne wykorzystywane są głównie do ogrzewania wody użytkowej i wykorzystują ciecz roboczą, a ich działanie ogranicza się tylko do miesięcy letnich – na zasadzie ciepło na dworze – ciepło w instalacji. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną przez cały rok, niezależnie czy niebo jest zachmurzone – (najlepsze są wówczas panele amorfoczne) – czy też nie. Naturalnie w przypadku mocnego zachmurzenia produkowana jest odpowiednio mniejsza ilość energii.
Ile energii elektrycznej produkuje system fotowoltaiczny?
W przypadku Polski dla jednego kWp mocy, przyjmuje się, że idealnie ustawiona instalacja produkuje około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Więcej o produkcji tutaj . Dla warunków rzetelnych szacunków przyjmuje się wartości 900 do 920 kWh energii z 1kWp mocy instalacji.
Czy panele fotowoltaiczne są delikatne i można je uszkodzić ?
Panele fotowoltaiczne są bardzo mocne i odporne na uszkodzenia. Zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać niszczące działanie sił natury. Są one odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak: śnieg, deszcz, wiatr a nawet grad.
Jakie dane potrzebuję do określenia mocy systemu fotowoltaicznego?
Przygotujemy dla Państwa wyliczenia indywidualne, a pomóc w tym mogą nam następujące informacje:
Typ dachu (dach płaski, skośny) oraz pokrycie (blachodachówka, dachówka
Wymiary dachu oraz orientacja geograficzna płaszczyzny
Roczne zużycie – może być na podstawie cyklicznych rozliczeń okresowych z dostawca energii
Po otrzymaniu danych skontaktujemy się z Państwem w celu wyjaśnienia wszelkich pytań związanych z instalacją fotowoltaiczną.
Ile powierzchni zajmują panele fotowoltaiczne?
Standardowy wymiar paneli 250 W to ok. 1×1,7 m.
Dla 3 kW systemu na dachu skośnym potrzebujemy powierzchnie ok. 20 m².